Szerző: RB
Minden jog fenntartva! A cikk bármely részletének felhasználásához a szerzőtől kell emailben engedélyt kérni!
Amikor a Harmadik Birodalom megtámadta a Szovjetuniót olyan harcmodorral találta szembe magát, amellyel a sem a nyugati, sem a déli (mediterrán) hadjáratok során nem volt dolga. A szovjet gyalogság sok esetben indított fanatikus és „öngyilkos” támadásokat a német páncélosok ellen. Bátorságukat általában az ütközet előtt kiosztott vodkából merítették. A szovjet „tank-romboló” egységek eszköztárában a kézigránátok, a „molotov-koktélok” és más robbanószerkezetek mellett megtalálhatók voltak a mágneses aknák is. Az orosz taktika igen egyszerű volt: 5-10 fős csoportokra osztott „harckocsi-vadász” alakulatok az ellenséges harcjárművek közeledtével előugrottak fedezékeikből és a tankokat lerohanva igyekeztek minél közelebb kerülni hozzájuk, hogy azokat a náluk lévő robbanó töltetekkel harcképtelenné tegyék. Noha ezek az egységek általában hatalmas veszteségeket szenvedtek, mégis sikerült jó néhány harckocsit vagy rohamlöveget „kivonniuk a forgalomból”.
A fent említett problémák orvoslására a németek kétféle képen védekeztek: első ellenlépésként minden harcjárművüket felszerelték géppuskákkal (sokszor utólag); míg a védelem második vonalát a zimmerit adta.
A zimmerit egy olyan paszta-szerű anyag volt, amelyet a páncélzatra felhordva megakadályozták a mágneses aknák harcjárművekre történő rögzítését. Az anyag a nevét a gyártó vállalatról: a berlini központú Chemische Werke Zimmer AG-ről kapta. A zimmerit a tévhittel ellentétben – amely egy hibás, 1945-ből származó szövetséges hírszerzési jelentésből ered – nem tartalmazott semmiféle anti-magnetikus anyagot. A hatás mechanizmusa két tényezőre épült: az egyik a durva felület volt, amelyre értelemszerűen nehezebb volt bármit is rögzíteni; a másik pedig az, hogy egy vastag és hatékony réteget képzett az acél páncélzat és az akna közé, melynek mágnesei így képtelenek voltak rögzíteni a robbanótöltetet. A zimmeritnek volt még egy jótékony hatása, amely mintázatából adódott: csökkentette a jármű észlelhetőségét.
A zimmerit borítást 1943 augusztusától kezdték alkalmazni. Azonban 1943 őszén olyan visszajelzések érkeztek a frontról, hogy a borítás találat esetén kigyullad. Az ügy kivizsgálására kísérleteket végeztek: két zsákmányolt páncélost vontak be zimmerittel és különböző gránátokkal (páncéltörő, repesz-romboló, gyújtó), különböző szögekből többször rájuk lőttek. A tapasztalatok azt mutatták, hogy a zimmerit egyáltalán nem tűzveszélyes – legalábbis megszáradt állapotban. A felhordást követő 4-5 nap során még lánggal tartósan melegítve lángra lobbant ugyan, de az égés mintegy 20 perc elteltével magától megszűnt. A kísérleteket végeztével még nagyobb mennyiségben került a zimmerit a csapatokhoz.
A zimmerit felhordását egy 1944. szeptember 9-i utasítás következtében beszüntették. Ennek több oka is volt. A zimmerit felhordás és száradása – még a leghatékonyabb módszerrel is – 4-5 napot vett igénybe, ami jelentős mértékben lassította a harcjárművek gyártását. A másik ok az volt, hogy a szovjetek valójában elenyésző számban alkalmazták a mágneses aknákat, különösen 1943-tól kezdődően, amikor is védekezésből támadásba mentek át és ezért a fent említett taktika háttérbe szorult. Egyes források az általános anyag hiánnyal is szokták, magyarázni a zimmerit „eltűnését”, de ez valószínűtlen mivel 1945-ben amikor a britek elfoglalták a Henschel Werke rajnai üzemeit mintegy 100 tonna felhasználatlan zimmeritre bukkantak. Tehát Németország elegendő anti-magnetikus anyaggal rendelkezett, csak éppen már nem volt rá szükség.
A zimmerit alkalmazása
A zimmerit az 1943 augusztusában és azt követően készült járművekre már a gyárban felkerült, de a csapatokhoz is nagy mennyiségben szállították, ahol tábori műhelyekben hordták fel az alakulatok páncélosaira.
Egy 1943. december 29-i OKH parancs szerint a következő járműveket kellett zimmerittel ellátni:
A zimmerit felhordása a következő képen zajlott gyári körülmények között. A páncélost miután teljesen összeszerelték egy sötét vörös-bordó színű alapozó festékkel vonták be, amely megakadályozta a páncéltest időelőtti korrózióját. Ezt követően került sor a zimmerit felhordására. Első lépésként egy 5 mm vastag, négyzetes mintázatú réteggel borították be a páncélos megfelelő részeit, majd mintegy 4 órán keresztül száradni hagyták. 4 óra elteltével benzinlámpával kezdték a zimmeritet kikeményíteni. A második lépést egy újabb, kb. 4-5 mm-es réteg felhordás a jelentette, amelynek felszínét a megfelelő célszerszámmal különböző mintázatúra alakítottak (lásd lejjebb). A második réteg száradását is benzin lámpával segítették elő. Miután minkét réteg felkerült a páncélosra és kellő képen megszáradt már csak a jármű festése volt hátra.
A fenti ábrán különböző zimmerit mintázatok láthatok, amelyek bizonyítottan a következő járműveken fordultak elő:
Ősszegzés képen elmondható, hogy a zimmerit, amely a második világháborús német páncélosok jellegzetes külsejét adta hatékony védelmet biztosított a mágneses aknák ellen, noha ezekkel a fegyverekkel a németek egyre ritkábban kerültek szembe a háború folyamán. Annyira hatásosnak bizonyult, hogy a szövetségesek 1945 tavaszán „hajtóvadászatot” indítottak a zimmerit titkának megszerzéséért, mivel a távol-keleten dúló heves harcokban a japánok egyre nagyobb számban kezdtek mágneses aknákat bevetni a brit és az amerikai harckocsik ellen. Azonban mire bejárták az összeses üzemet és kikérdezték az összes illetékest már véget ért a háború: Japán kapitulált.