(1916 – )
Alakulat |
2. SS-páncéloshadosztály „Das Reich” schwerer SS-Panzer Abteilung 502 (102) |
Legmagasabb elért rendfokozat |
SS-Obersturmführer (főhadnagy) |
Hadszínterek, amelyeken harcolt |
Keleti front: Szovjetunió (Kurszk, Harkov), Németország Nyugati front: Normandia |
Harcjármű, amellyel harcolt |
Pz.Kpfw. VI Ausf. E Tiger I Pz.Kpfw. VI Ausf. B Tiger II |
Eredmények |
Harckocsi: 113 Egyéb harceszköz: n.a. |
Kitüntetések |
Másodosztályú Vaskereszt: n.a. Első osztályú Vaskereszt: n.a. Arany Német Kereszt: 1944. július Lovagkereszt: 1945. április 28. Ezüst Sebesülési Érdemrend: n.a. Páncéloscsata Érdemrend: n.a. Birodalmi Sportjelvény: n.a. |
Szerző: RB
Minden jog fenntartva! A cikk bármely részletének felhasználásához a szerzőtől kell emailben engedélyt kérni!
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Sikora Lászlónak, amiért segítségével hozzájárult a cikk elkészüléséhez.
Paul Egger 1916. november 26-án született a Stájerországban található Mauternben, egy hivatalnok fiaként. 1922-től, az elkövetkezendő négy évben, a szülővárosában lévő népi iskola tanulója volt, majd ezután tanulmányait 1932. június 30-ig a Rottermannban lévő gimnáziumban folytatta. Az érettségi utáni két évben elvégzett egy kereskedelmi tanfolyamot, és 1938-ig ebben a szakmában dolgozott. Ausztria annektálását követően önkéntesként jelentkezett a Luftwaffe kötelékéhez, ahol pilóta kiképzést kapott, és a világháború kitörésekor az 51. repülőezred egyik bombázójának pilótájaként harcolt Lengyelországban, Franciaországban, Hollandiában, valamint az Anglia csatában. Száz bevetést teljesített mielőtt a La Manche-csatorna fölött lelőtték. A fejsérülések következtében nem tudta tovább folytatni pályafutását a légierő kötelékében.
1941. május 1-én áthelyezték a Waffen-SS állományához, és egy átképzést követően 1942 végén a „Das Reich” SS-páncéloshadosztály 13. nehézszázadához helyezték, ahol egy Tiger I harckocsi parancsnoka lett. Részt vett a Harkov térségében lezajlott harcokban, és a megerődített Pavlovgrádnál lezajlott ütközetekben. A harcok befejeztével a 102. SS-nehézpáncélos-osztályhoz helyezték, majd a normandiai fronton SS-Oberscharführer rangban az osztály egy „Tigris” szakaszát irányította, elnyerve az Arany Német Kereszt kitüntetést.
A térség harcait követően egysége túlélőiből, valamint új tartalékosokból létrehozták az 502. SS-nehézpáncélos-osztályt. Egger, akit időközben SS-Obersturmführer rangra léptettek elő, az Odera menti harcok alatt szakaszával 19 T-34-es páncélost lőtt ki, egy jelentős erőkkel megindított orosz támadást hárítva el ezzel. Amikor az oroszoknak 1945 elején sikerült a német csapatokat Halbe térségében bekeríteni, páncélosaival áttört a gyűrűn, megerősítve ezzel a bekerített német egységeket, és nagymértékben hozzájárulva a csapatok jelentős részének a megmenekülésében. Május 3-án elérte a 113. páncélos-kilövését, és pár nappal később egysége keleti fronton való irányításáért a Vaskereszt Lovagkeresztjével tüntették ki.
Paul Egger jelenleg a Bodeni-tó mellett található Überlingenben él.