„Nagy tűzerőre van szükségünk, és ehhez megfelelő mennyiségű géppuskára és lőszerre.”
|
Heinz Guderian: Achtung panzer!
|
Szerző: RB
Minden jog fenntartva! A cikk bármely részletének felhasználásához a szerzőtől kell emailben engedélyt kérni!
Az első világháború tapasztalatait kielemezve a németek hozzáláttak a jövő géppuskájának megalkotásához. Az 1920-as évek végére már körvonalazódott az új konstrukció, amelyet nagy tűzerő és az alacsony tömeg, vagyis mobilitás jellemzett. A Rheinmetall vállalat által tervezett fegyver a versilles-i béke korlátozásai miatt Svájcban került először sorozatgyártásra Solothurn 1930 (MG 30) néven. A svájci fegyverrel szerzett tapasztalatokat hasznosítva Heinrich Vollmer, a híres fegyvergyár, a Mauser-werke konstruktőre tökéletesítette a konstrukciót.
A Heereswaffenamt 1934-ben elfogadta és Maschinengewehr 34 néven rendszeresítette a géppuskát. Az első MG 34 típusú géppuska szállítmány 1935-ben érkezett meg a csapatokhoz, ahol hamar népszerűvé vált. A fegyver jóval megelőzte korát, mivel egy új koncepciót képviselt: az MG 34-es egy általános célú géppuska volt. Kétlábú állvánnyal (fegyverlábbal) felszerelve könnyen mozgatható gyalogsági tűztámogató fegyverként funkcionált. Háromlábú állványra szerelve pedig mint nehéz géppuskát lehetett alkalmazni védelmi szerepkörben – akár repülőgépek ellen is. Mindemellett repülőgépek és harcjárművek fegyverzetéül is szolgált.
Ezzel szemben a világ nagy hadseregeiben még mindig több különböző típust használtak különböző feladatkörökben: nehézgéppuskaként többnyire az első világháborús Maxim-géppuskák továbbfejlesztett változatai (pl. brit Vickers Mk1, amerikai M1917), illetve kisebb számban könnyebb léghűtéses fegyverek (pl. Browning M1919) szolgáltak. Az alegységek (pl. rajok) tűztámogatására rendszerint olyan tár-táplálású könnyű géppuskákat alkalmaztak, mint például a brit Bren vagy az amerikai BAR (M1918). Előbbiek mobilitása, utóbbiak tűzereje maradt el jelentős mértékben az MG 34-estől, amely kiválósága hamar bebizonyosodott a spanyol polgárháború során, ahol Kondor-légió sikerrel alkalmazta azt.
Az MG 34-es egy rövid csőhátrasiklású, forgózáras reteszelésű fegyver volt. A fegyver a szabvány német 7,92×57 milliméteres Mauser puskalőszerhez tervezték. A géppuska elméleti tűgyorsasága szinte minden korabeli fegyverét meghaladta: percenként 900 lövés leadására volt képes. A nagy tűzsebesség hatalmas hőterheléssel is járt, aminek következtében a fegyver csövét körülbelül 300 lövésenként cserélni kellett. Ez a művelet egy ötletes megoldásnak köszönhetően csupán néhány másodpercet vett igénybe. Minden fegyverhez rendszerint két vagy három cső tartozott, amelyeket egy külön erre a célra készített tartóban hordtak.
Az MG 34-esnek kétfokozatú elsütő-szerkezete volt: az elsütő billentyű felső részét meghúzva egy lövést adott le, ha azonban alsó részét húzták meg, akkor automata fegyverként addig lőtt, amíg a lőszer el nem fogyott, vagy a fegyver el nem akadt.
A géppuskát rendszerint fegyverlábbal alkalmazták, amelyet akár a cső végére, akár a fegyver közepére (súlypontjára) is fel lehetett erősíteni. Az MG 34-es tömege fegyverlábbal mindössze 12,1 kg volt, így könnyedén lehetett mozgatni. Könnyű géppuskaként alkalmazva a fegyvert rendszerint egy vékony acéllemezből készült, csonka-kúp alakú tárból táplálták, amelyet a fegyver oldalára erősítettek (az MG 34-es mindkét oldaláról lehetett táplálni). A Gurttrommel elnevezésű tárba egy ötven lőszert tartalmazó hevedert lehetett elhelyezni. Ezenkívül rendszeresítve volt még egy Patronentrommel elnevezésű 75 lőszeres dupla csiga-tár, amely nyeregszerűen illeszkedett a fegyverre. A tárak alkalmazásának köszönhetően a fegyver mozgatása könnyebbé vált, mivel egy roham közben -például- nem kellett az össze-vissza lógó hevederekkel bajlódni, valamint az elakadás valószínűsége is jelentősen csökkent.
Amennyiben a mobilitás kevésbé volt fontos – például védekezés során -, akkor a fegyvert egy bonyolult és precíz kialakítású háromlábú nehéz-állványra helyezték. A Lafette 34 jelzésű állvány optikai irányzékkal, hátrasiklás-kompenzátorral, valamint egy különleges tűzvezető rendszerrel is fel volt szerelve, amely lehetővé tette, hogy akár indirekt módon vessék be a fegyvert. Sőt! A periszkóp-szerű irányzékkal akár „távirányítással” is tüzelhettek vele, anélkül hogy a kezelők kidugták volna fejüket a lövészárokból. Nehézgéppuskaként alkalmazva rendszerint 250-300 lőszeres hevederekből táplálták, amelyeket acéllemezből készült dobozokban tároltak ill. szállítottak. A géppuska háromlábú állvánnyal együtt 35,7 kilogrammot nyomott. Az összecsukható állványt, a fegyvert, valamint a lőszerkészletet egy ötfős lövészraj szállította és kezelte. Az MG 34-eshez létezett még egy háromlábú légvédelmi géppuska állvány is, amely a Dreibein 34 jelölést vislete. Az összecsukható állvány fegyverrel együtt 23,6 kilogramm tömegű volt.
Az MG 34-es a gépfegyverek „Rolls-Royce-ának” számított akkoriban, és ennek megfelelően igen precíz és munkaigényes volt az előállítása. Egy géppuska előállításához 49 kilogramm tömegű nyersanyagra, valamint 150 munkaórára volt szükség, ami a birodalomnak 312 márkájába került. (Összehasonlításképpen: négy géppuska árából egy új autót lehetet venni). Minden kiválósága ellenére a fegyver tömeggyártásra nem igazán volt alkalmas. Mindemellett nehezen viselete a szennyeződéseket és a mostoha körülményeket: ilyenkor hajlamos volt elakadni. A probléma megoldását már a harmincas évek végén keresni kezdték, de annak megszületéséig is történt néhány kísérlet az MG 34 gyárthatóságának javítására.
1941-ben kezdték gyártani MG 34/41 jelű változatot, amelyet már a háborús tapasztalatok figyelembe vételével terveztek. Egyszerűsítették az elsütőszerkezetét, aminek következtében csak sorozatlövés leadására volt képes. Tűzgyorsaságát percenként 1200 lövésre növelték, aminek következtében a fegyver szórása is nőtt. A fegyver mintegy tíz centivel rövidebb és közel két kilogrammal nehezebb lett az alapkonstrukcióhoz képest. A fegyver gyártásával korán felhagytak, mivel az üzemek a sokkal korszerűbb és könnyebben gyártható MG 42 előállítására álltak át – mindössze 1705 példány készült belőle.
Az MG 34 szolgált szinte valamennyi német harcjármű fegyverzetéül. A járművekbe épített fegyverek csöve vastagabb volt, hogy jobban bírja a tartós tüzeléssel járó hőterhelést. 1941-től kezdve a fegyvereket hűtőnyílások nélküli páncélozott csőburkolattal látták el. Ezekből a fegyverekből a harckocsikban rendszerint kettőt helyeztek el: egyet a gömbcsuklós szerkezetbe (Kugelblende) fogva a jármű elején, egyet pedig a főfegyverzettel párhuzamosítva. Ez utóbbit rendszerint a harckocsi lövegének irányzója működtetette egy pedál segítségével. A gömbcsuklós géppuskát egy KZF 2 típusú monokuláris irányzékkal látták el.
1943-ban kezdték a páncélosokat légvédelmi géppuskaállvánnyal ellátni, amely rendszerint a parancsnoki kupolára került. Szükség eseten a löveggel párhuzamosított géppuskát – amelyet egy csapszeg kihúzásával könnyedén ki lehetett emelni – légvédelmi állványra erősítették. A 7,92 mm-es géppuskának inkább lélektani hatása volt mintsem fizikai: komoly kárt ritkán okoztak az ellenséges repülőgépekben, de pilótát mindenképen megzavarták a pontos célzásban. Azok a harcjárművek, amelyek nem rendelkeztek beépített géppuskával (pl. páncélvadászok, önjáró lövegek) szintén nem nélkülözték a fegyvert: rendszerint a küzdőtérben vitték magukkal. Ezek harcközbeni alkalmazása rendszerint sokkal bajosabb volt, mint a beépített változatoké: a kezelőjét nem védte páncélzat és a célzás is nehezebb volt biztos alátámasztás híján. Arról nem is beszélve, hogy a lövész könnyű célponttá vált az ellenség számára, hiszen nem védte semmi!
A beépített gömbcsuklós vagy párhuzamosított géppuskával nem rendelkező harcjárművek védelmének fokozása érdekében a német mérnökök 1944-ben kifejlesztettek egy távirányítású géppuska-állványt. A jármű tetejére szerelt eszköz segítségével a járműben helyet foglaló lövész anélkül tudott célozni és tüzetnyitni, hogy veszélynek tette volna ki magát. Az irányzást egy periszkóppal kombinált 3x nagyítású irányzék szolgált, így a kezelőnek csak az 50 lőszert tartalmazó tár cseréjéhez kellett elhagyni a jármű biztonságot nyújtó belsejét. A távirányítású géppuska-állványt eredetileg a Jagdpanzer 38(t) Hetzer vadászpáncélosok számára fejlesztették ki, de a később a rohamlövegeket is felszerelték vele.
Az MG 34 volt az alapja a Luftwaffe bombázóín és nehéz vadászain rendszeresített MG 81-esnek is. Ennek létezett „iker-változata” az MG 81Z, amely gyakorlatilag két MG 81-es volt egyazon elsütőszerkezetre kötve. Ez a nagy tűzerejű fegyver jelentős előrelépést jelentett a korábbi MG 15 és 17 jelű típusokhoz képest. 1942-re azonban 7,92 milliméteres géppuskák korszaka „lejárt” a légi hadviselésben, és helyüket az olyan nehezebb, 13 és 15 milliméteres modellek vették, mint az MG 131 és az MG 151. Az így fölöslegessé vált fegyverek rendszerint a szárazföldi egységeknél kötöttek ki.
Az MG 34-est 5 üzem állította elő a Wehrmacht számára. Németországban a Mauser-Werke AG berlini üzeme, a Berlin-Tegelben székelő Maschinen- und Gerätetbau GmbH, valamint a stuhli „Gustloff-Werke” foglalkozott a típus gyártásával. A megszállt illetve a csatolt területeken az ausztriai Steyr-Daimler-Puch és a Cseh-Morva Protektorátus területén működő Waffenwerke Brünn állított elő MG 34-eseket. A gyártás helyétől függően a fegyverekbe rendre az ar, awd, avq, kur/hhv, dot jelzést valamint a gyártás évét ütötték (pl. DOT 44). A jelzés rendszer által a fegyverek könnyen beazonosíthatóak lettek. A háború végéig az MG 34-esből bonyolultsága ellenére több, mint 342 000 példány készült.
A típus gyárthatóságának problémáját a Metall und Lackierwarenfabrik Johannes Grossfuss AG mérnökei 1941 végére sikeresen megoldották. Az MG 34 korábban forgácsolással illetve esztergálással készült, ami anyag- és munkaigényességének legfőbb oka volt. A cég mérnökei az alkatrészek nagy részét ezzel szemben acéllemezekből préseléssel, sajtolással állították elő. Ezzel a technológiával mintegy felére csökkentették az előállításhoz szükséges időt, valamint 24,1 kilogrammnyi nyersanyagot spóroltak meg. Ez rendkívüli eredménynek számított háborús körülmények között! Mindemellett a fegyver tűzsebessége percenkénti 1200 lövésre nőtt, tömege pedig mintegy fél kilógrammal könnyebb lett. Az új géppuskát a Heereswaffenamt MG 42 jelzéssel látta el, és azonnal elrendelte a fegyver sorozatgyártását.
Ezzel párhuzamosan az MG 34-es gyártása háttérbe szorult, de nem szűnt meg. Ennek több oka is volt, mely közül az egyik legfőbb az volt, hogy a harckocsikban használt géppuskákat többnyire jobbról kellett táplálni, mivel többnyire lövegek jobb oldalán helyezték el őket, így csak ott volt hely a lőszer számára. Míg az MG 34-est jobbról is, balról is lehetett táplálni, addig az MG 42-est csakis balról. A másik legfőbb ok az volt, hogy az MG 34-est alkalmazva – konstrukciójából adódóan – úgy is lehetett csövet cserélni, hogy a fegyvert nem távolították el a járműbe épített foglalatból. Ez a lehetőség az MG 42 esetében nem állt fenn. A harmadik ok pedig a fegyverek külső kialakításából adódott: az MG 42 sajtolással előállított négyszögletű csőborítását egyáltalán nem lehetett beépíteni a harcjárművek, illetve az erődítések kör-keresztmetszetű (korábban MG 34-esekhez tervezett) fegyverfoglalataiba. 1942-től kezdve, ahogy az üzemek kezdtek átállni az MG 42 gyártására, a páncélosok számára az MG 34-ek nagy részét a Waffenwerke Brünn állított elő.
Az MG 42-es a korszak legnagyobb tűzerejű géppuskája volt: tűzgyorsasága elérte a percenkénti 1200 lövést. Ez nagyrészt a teljesen újszerű görgős reteszelésnek volt köszönhető. A fegyver elsütő-szerkezete elődjével ellentétben csak sorozatlövés leadását tette lehetővé. A fegyver tömege az új gyártási eljárásnak köszönhetően az MG 34-eshez képest hatszáz grammal csökkent. Az MG 42-es csöve könnyebb volt, mint elődjéé, aminek következtében gyorsabban felhevült, vagyis gyakrabban kellett cserélni. A mérnökök ötletes megoldással ezt rendkívül egyszerűvé tették: a csövet egy kallantyú meghúzását követően egyszerűen ki lehetett billenteni a helyéről. A géppuskát eleinte fa, később műanyag (bakelit) markolattal és tussal gyártották.
A fegyverhez új, 20,5 kg tömegű háromlábú állványt fejlesztettek ki, amelynek a Dreibeinlafette 42 elnevezést adták. A háromlábú állvány alkalmazásával nehézgéppuskaként funkcionált. Légvédelmi szerepkörben továbbra is a Dreibein 34 jelzésű állványt alkalmazták az MG 42-eshez is. Könnyű géppuska szerepkörben egy könnyű, behajtható fegyverlábbal látták el a fegyvert, amelyet vagy a cső vége, vagy a súlypont alá rögzítettek.
A fegyvert 50 illetve 250 lőszert tartalmazó hevederekkel lehetett táplálni. Könnyű géppuskaként alkalmazva a fegyvert elődjéhez hasonlóan egy acéllemezből készült, csonka-kúp alakú tárból táplálták, amelyet a fegyver oldalára erősítettek. A Gurttrommel elnevezésű tárba egy 50 lőszert tartalmazó hevedert lehetett elhelyezni. A háború végéig több mint 400 000 MG 42-es géppuska készült.
Az MG 42-est minden idők legjobb általános célú géppuskájának tartják a szakértők. Hatalmas tűzereje mellé kivételes megbízhatóág párosult. A konstrukció sikerét mutatja, hogy messze túlélte a háborút: az 1955-ben megalakult új német haderő (Bundeswehr) szinte változatlan formában, MG 42/59 néven 1968-ig rendszerben tartotta. A NATO-ban végbement szabványosítási folyamat eredményeképpen a fegyvert a szabványos 7,62×51 milliméteres NATO lőszerre állították át, ezt követően MG3 néven szolgált tovább. Az MG 42-eshez képest szerkezetileg lényegében változatlan MG3-ast több mint tíz ország állította hadrendbe.
A háborút követően az MG 42-est M53 néven Jugoszlávia is gyártotta és exportálta az eredeti 7,92 milliméteres űrméretben.
A fegyvertervezők az MG 42-es számos megoldását adoptálták a hidegháború során: az amerikai hadsereg M60-as géppuskája az MG 42 tápláló rendszerét; a Heckler&Koch G3 és a CETME gépkarabélyok pedig reteszelési megoldását vették át.
A Wehrmacht legkisebb gyalogsági hadszervezeti egysége a lövészraj (Gruppe) volt, amely tíz, 1943 után kilenc főből állt. Minden lövész raj rendelkezett egy géppuskával, amelyet 3 fő kezelt: lövész (rendszerint tiszthelyettes), lőszerhordó, lőszerhordó/megfigyelő. A csapat többi tagja rendszerint Kar 98 típusú karabélyokkal, ritkább esetben G43-as félautomata puskákkal volt felszerelve. A rajparancsnok rendszerint MP40 típusú géppisztollyal harcolt.
A hadrend szerint – amely időről időre változott valamennyit – általában négy raj alkotott egy szakaszt. Ez a szám 1943-ban háromra csökkent, mivel a Wehrmacht komoly emberhiánnyal küzdött. (Ez gyakran súlyosabb volt, mint a felszerelés hiánya.) A valamilyen mértékben elitalakulatnak számító páncélgránátos rajok erősebbek voltak: rendszerint 12 fővel és két géppuskával rendelkeztek. A géppuskáik által a német lövészrajok kétszer-háromszor akkora tűzerővel bírtak, mint a Vörös Hadsereg ill. a nyugati Szövetségesek hasonló méretű egységei.
Három lövész szakasz valamint a támogató egységek (törzs, nehéz szakasz, stb.) alkotott egy lövészszázadot. A különböző század szintű alakulattípusok rendelkezésére álló géppuskák számát az alábbi táblázat szemlélteti az idő tükrében.
Alakulat |
K.St.N. |
Bevezetés dátuma |
Könnyű géppuska |
Nehéz géppuska |
Schützenkompanie a (R) |
K.St.N.131a (R) |
1937.11.02. |
9 db |
0 db |
Schützenkompanie b (R) |
K.St.N.131b (R) |
1937.11.02. |
9 db |
2 db |
Schützenkompanie a |
K.St.N.131a |
1941.02.01. |
12 db |
0 db |
Schützenkompanie (n.A) |
K.St.N.131n |
1943.10.01. |
16 db |
0 db |
Schützenkompanie (n.A) |
K.St.N.131n |
1944.05.01 |
13 db |
2 db |
Gebirgsjägerkompanie |
K.St.N.132d |
1941.11.01. |
12 db |
0 db |
Sturmkompanie |
K.St.N.131g |
1941.02.01. |
22 db |
2 db |
Grenadierkompanie |
K.St.N.131V |
1944.09.01. |
9 db |
0 db |
Maschinengewehrkompanie a |
KStN 151a |
1937.10.01. |
0 db |
12db |
Kraftradschützenkompanie |
KStN 1111 |
1937.10.01. |
9 db |
2 db |
Panzer-Aufklärungskompanie (Kraftrad) |
K.St.N.1112 (gp.) |
1943.11.01. |
18 db |
4 db |
Panzer-Aufklärungskompanie (gepanzert) |
KStN.1113 (gp) |
1941.11.01. |
49 db |
0 db |
Panzer-Grenadierkompanie b |
K.St.N.1114 |
1941.11.01. |
18 db |
4 db |
Panzergrenadierkompanie c (gepanzert) |
K.St.N.1114b (gp) |
1943.11.01. |
40 db |
8 db |
schwere Panzergrenadierkompanie (s MG (mot) und 2cm FlaK (Sf)) (fG) |
K.St.N.1115 (fG) |
1944.11.01 |
1 db |
12 db |
Panzerspähkompanie |
KStN 1162 |
1938.10.01 |
25 db |
0 db |
Panzerspähkompanie e |
K.St.N.1162e |
1945.02.01. |
11 db |
0 db |
leichte Panzerkompanie |
KStN 1171 |
1941.11.01. |
39 db |
0 db |
mittlere Panzerkompanie |
KStN 1175 |
1941.11.01. |
33 db |
0 db |
mittlere Panzerkompanie a |
KStN 1175a |
1943.11.01. |
46 db |
0 db |
schwere Panzerkompanie „Tiger” (fG) |
K.St.N.1176 (fG) |
1944.11.01. |
28 db |
0 db |
Panzerkompanie „Panther” oder „IV” (mit 14 Pz.Kpfwg.) (fG) |
K.St.N.1177 (fG) |
1944.11.01. |
28 db |
0 db |
Panzerkompanie „Panther” oder „IV” (mit 17 Pz.Kpfwg.) (fG) |
K.St.N.1177 (fG) |
1944.11.01. |
34 db |
0 db |
Jagdpanzerkompanie (Jagdpanz.IV oder 38) (fG) |
K.St.N.1149 (fG) |
1944.11.01. |
10 db |
10 db |
A hagyományos lövész- illetve gránátos-alakulatok mellett léteztek külön nehézgéppuskás századok is, amelyek rendszerint 12 nehézgéppuskával rendelkeztek három szakaszba rendezve. Rendszerint minden lövész-, illetve gránátos-zászlóaljhoz tartozott egy géppuskás század (Maschinengewehrkompanie). Egy gépkocsizó vagy páncélgránátos hadosztály összesen 1101 géppuskával rendelkezett, míg egy gyaloghadosztály csak 643-mal (ezt a mennyiséget 656-ra növelték 1944-ben). Ez őrületesen nagy tűzerőt jelentett: ha egy páncélgránátos hadosztály géppuskái egyszerre és koncentráltan nyitottak volna tüzet, akkor percenként közel egymillió lövedék záporozott volna az ellenséges állásokra! Ez hatalmas tűzerőt jelentett.
A rajok harcászatában központi szerepet játszottak a géppuskák, mind támadásban, mind védekezésben. Gyakorlatilag a géppuska volt a raj „tengelye”: a formációkat mindig hozzá mérve alakították ki, a géppuskáé volt mindig a főszerep.
Az MG 42-es típusú géppuska hatékonyságát az 1. SS-páncéloshadosztály (Leibstandarte Adolf Hitler) első páncélgránátos-ezredéhez tartozó 6. századának 1944. június 28-án Caentől délnyugatra, az Odon-folyó mentén folytatott harca is jól szemlélteti. Erich Göstl SS-lövészraja egy teljes támadó brit gyalogzászlóaljjal került szembe. Bár megsebesült, és egyik szemére megvakult, Göstl nem hagyta el állását. Géppuskájának megsemmisítő tüze a teljes ellenséges zászlóaljat földhöz szegezte. Másik szemén is megsérült, de helyén maradva egyik sorozatot a másik után lőtte az ellenség irányába. A teljes angol támadás összeomlott, és a „Tommyk” kénytelenek voltak visszatérni kiindulási állásaikba. Ezért a hőstettéért Göstl-t 1944. október 31-én Lovagkereszttel tüntették ki, és nevét megemlítették a hadijelentésekben.
A német könnyű géppuskák nagyon hatásosak voltak, nem csak védekezéskor, hanem a támadások során is remekül helytálltak. SS-Scharführer Johann Fiedler 1942. április 21-én a Totenkopf hadosztály katonájaként harcolt a keleti front középső szakaszán, a gyemjanszki katlanban. Miután a fölényben levő szovjet erők földhöz szegezték századát, és azt a megsemmisítés veszélye fenyegette, Fiedler MG 34-es könnyű géppuskájával támadást intézett a szovjet állások ellen. Megsebesült, de 39 foglyot ejtett, zsákmányolt öt géppuskát és egy páncéltörő löveget. Elszántságáért és bátorságáért 1942. június 3-án másodosztályú Vaskereszttel tüntették ki a mindössze húsz esztendős őrmestert.
A géppuskák nem csak a gyalogságnak, de a páncélos fegyvernemnek is nélkülözhetetlen eszközei voltak. Géppuskák jelentették az elsődleges védelmet, ha a páncélosok ellenséges gyalogsággal kerültek szembe, mivel hatékonyabb és olcsóbb megoldást jelentettek a lövegek repeszgránátjaihoz képest.
Előfordult, hogy egy típust nem szereltek fel beépített géppuskával, de ez hamar megbosszulta magát: jelentős veszteségeket szenvedtek, mert nem tudták távol tartani maguktól az ellenséges gyalogságot. Ezt jól személteti a kurszki csatában bevetett Ferdinand páncélvadászok esete.
A s.PzJägAbt. 654 jelentős veszteségeket szenvedett a géppuska hiánya miatt. Habár minden jármű rendelkezett egy, a küzdőtérben elhelyezett géppuskával, alkalmazhatósága igencsak nehézkes volt. Major Karl-Heinz Noak páncélosának személyzete kényszerűségből a 8,8 cm-es lövegcsőbe helyezte a géppuskát, és azon át tüzelve próbálta felvenni a harcot az ellenséges gyalogsággal. Mások a lövegcső alá erősítették géppuskáikat. Jónéhány próbálkozás történt a probléma orvoslására, de igazán egyik sem vált be. 1943 októberében a megmaradt ötven páncélvadászt visszaküldték a hátországba, hogy harctéri tapasztalatok alapján géppuskával szereljék fel őket.
A géppuska mind a mai napig szerves részét képezi valamennyi harcjármű fegyverzetének.
MG 34 |
MG 42 |
|
Fejlesztő vállalat |
Mauser |
Metall und Lackierwarenfabrik Johannes Grossfuss AG |
Hadrendbe állítás éve |
1935 |
1942 |
Előállítási költség |
312 Reichsmark* |
250 Reichsmark** |
Lőszer |
7,92x57mm Mauser |
7,92x57mm Mauser |
Tömeg |
12,1 kg (fegyverlábbal) |
11,5 kg (fegyverlábbal) |
Hosszúság |
1225 mm |
1230 mm |
Csőhosszúság |
625 mm |
530 mm |
Huzagszám |
4 (jobb irányú) |
4 (jobb irányú) |
Működési elv |
Rövid csőhátrasiklás |
Rövid csőhátrasiklás |
Reteszelés |
forgózár |
görgős |
Táplálás módjai |
250 lőszeres heveder |
250 lőszeres hevederek |
Lövedék kezdősebessége |
755 m/s |
710 m/s |
Elméleti tűzsebesség |
900 lövés/perc |
1200 lövés/perc |
Gyakorlati tűzsebesség |
300-400 lövés/perc |
550-650 lövés/perc |
Hatásos lőtávolság |
800 m (fegyverlábbal) |
800 m (fegyverlábbal) |
Gyártott mennyiség |
1939 |
1940 |
1941 |
1942 |
1943 |
1944 |
1945 |
Összesen |
MG 34 |
12 822 |
54 826 |
80 952 |
63 163 |
48 802 |
61 396 |
20 297 |
342 258 |
MG 34/41 |
– |
– |
– |
1705 |
– |
– |
– |
1705 |
MG 42 |
– |
– |
– |
17 915 |
116 725 |
211 806 |
61 877 |
408 323 |
A „kortársak”
Ahhoz hogy érzékeljük, milyen kiváló fegyver volt az MG 34 vagy az MG 42 a maga koráben, elengedhetetlen a „kortárs-típusok” ismerete. Az alábbiakban a Harmadik Birodalom ellenfeleinek legfontosabb géppuska típusai kerülnek bemutatásra a számok tükrében. Mivel a németek a géppuskáikat nehéz és könnyű géppuskaként egyaránt használták, így szerepkörönként érdemes elvégezni az összehasonlítást. Ez annál inkább igaz, mivel a Szövetséges haderők különböző tipusokat rendszeresítettek a két különböző feladatkörre.
1. Könnyű géppuskák
MG34 | MG42 | DP-1928 | Bren Mk.1 | M1918A2 BAR | |
---|---|---|---|---|---|
Gyártó ország
|
Németország
|
Németország
|
Szovjetunió
|
Nagy-Britannia
|
Egyesült Államok
|
Hadrendbe állítás
|
1935
|
1942
|
1928
|
1937
|
1939
|
Tömeg fegyverlábbal
|
12,10 kg
|
11,50 kg
|
9,10 kg
|
10,15 kg
|
8,80 kg
|
Lőszer
|
7,92×57 mm
|
7,92×57 mm
|
7,62x54R mm
|
.303
|
.30-06
|
Tűzsebeség
|
900 lövés/perc
|
1200 lövés/perc
|
600 lövés/perc
|
500 lövés/perc
|
650 lövés/perc
|
Tár befogadó képessége
|
75 vagy 50 lőszer
|
50 lőszer
|
47 lőszer
|
30 lőszer
|
20 lőszer
|
Lövedék kezdősebessége
|
755 m/s
|
710 m/s
|
840 m/s
|
777 m/s
|
805 m/s
|
Hatásos lőtávolság
|
800 m
|
800 m
|
800 m
|
600 m
|
548 m
|
2. Nehéz géppuskák
MG34 | MG42 | SG-43 | Bren Mk.1 | M1919A24 | |
---|---|---|---|---|---|
Gyártó ország
|
Németország | Németország | Szovjetunió | Nagy-Britannia | Egyesült Államok |
Hadrendbe állítás
|
1935
|
1942
|
1943
|
1912
|
n.a.
|
Tömeg nehéz állvánnyal
|
35,70 kg
|
32,00 kg
|
40,40 kg
|
40,20 kg
|
14,06 kg
|
Lőszer
|
7,92×57 mm
|
7,92×57 mm
|
7,62x54R mm
|
.303
|
.30-06
|
Tűzsebeség
|
900 lövés/perc
|
1200 lövés/perc
|
600 lövés/perc
|
450-500 lövés/perc
|
400-600 lövés/perc
|
Heveder befogadó képessége
|
250 lőszer
|
250 lőszer
|
250 lőszer
|
250 lőszer
|
250 lőszer
|
Lövedék kezdősebessége
|
755 m/s
|
710 m/s
|
865 m/s
|
777 m/s
|
860 m/s
|
Hatásos lőtávolság
|
1000 m
|
1000 m
|
1000 m
|
740-1000 m
|
1000 m
|
3. Lőszerek
Lőszer jelölése
|
7,92×57 mm
|
7,62x54R mm
|
.303 Mk.8
|
.30-06
|
---|---|---|---|---|
A kifejlesztő neve
|
Mauser
|
Mosin-Nagant
|
Lee-Metford
|
Sprigfield
|
Gyártó ország
|
Németország
|
Szovjetunió
|
Nagy-Britannia
|
Egyesült Államok
|
Torkolati sebesség
|
710-880 m/s
|
880 m/s
|
780m/s
|
820-850 m/s
|
Lövedék tömege
|
12,8 g
|
9,7 g
|
11,3 g
|
9,7-10,5 g
|
Torkolti energia
|
3600-4956 J
|
3756 J
|
n.a.
|
3261-3793 J
|
Hatásos lőtávolság |
1000 m
|
1000 m
|
1000 m
|
1000 m
|
Töltényűri nyomás
|
3400 bar
|
n.a.
|
2558-2896 bar
|
3500 bar
|
Források:
Kapcsolódó cikkek: –