(1922 – 1996)
Alakulat |
1. SS-páncéloshadosztály „Leibstandarte SS Adolf Hitler” schwerer SS-Panzer Abteilung 501 (101) |
Legmagasabb elért rendfokozat |
SS-Oberscharführer (törzsőrmester) |
Hadszínterek, amelyeken harcolt |
Keleti front: Szovjetunió (Kurszk, Harkov), Magyarország, Ausztria Nyugati front: Normandia, Ardennek |
Harcjármű, amellyel harcolt |
Pz.Kpfw. VI Ausf. E Tiger I |
Eredmények |
Harckocsi: 80+ Egyéb harceszköz: n.a. |
Kitüntetések |
Másodosztályú Vaskereszt: 1942. július 23. Első osztályú Vaskereszt: 1943. október 14. Lovagkereszt: 1944. január 16. Orosz Front medál: n.a. Bronz Sebesülési Érdemrend: n.a. Páncéloscsata Érdemrend: n.a. |
Szerző: RB
Minden jog fenntartva! A cikk bármely részletének felhasználásához a szerzőtől kell emailben engedélyt kérni!
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Sikora Lászlónak, amiért segítségével hozzájárult a cikk elkészüléséhez.
Balthasar Woll 1922. szeptember 1-én a saar-vidéki Wemmetsweiler-ben született egy gyári munkás fiaként. Woll igen fiatalon, 1941. augusztus 15-én csatlakozott a Waffen-SS kötelékéhez. Felvétele és kiképzése után a „Totenkopf” SS-hadosztály állományában géppuskásként vett részt a Demjanszk környéki katlan-harcokban. A harcokban megsebesült és kórházba került. 1942. július 23-án a Vaskereszt másod osztályával tüntették ki. Felépülését, valamint egy páncélos fegyvernemi képzést követően, a „Leibstandarte” páncélosezredének 13. nehéz századához helyezték. Az elkövetkezendő időszakban, Rottenführer rangban, Michael Wittmann SS-Untersturmführer Tiger I típusú páncélosának irányzólövészeként szolgált. Hozzáértésével nagymértékben hozzájárult a Harkovnál, Bjelgorodnál, és a Zsitomir térségi harcokban 61 ellenséges páncélos megsemmisítéséhez.
Az 1943. január 12-13. között lezajlott harcokban 16 újabb ellenséges páncélost, és három rohamlöveget semmisítettek meg, amely haditett elismeréseként Balthasar Woll Rottenführer parancsnoka után szintén elnyerte a Vaskereszt Lovagkeresztjét. A Kurszki csata idejére (1943. július) már ő számított a hadosztály legjobb irányzójának: mozgásban lévő harckocsival is magabiztosan találta el a szintén mozgó ellenséges páncélosokat. A Citadella- hadműveletet követően a Leibstandarte nehéz páncélos egységéből létrehozták a schwere SS-Panzer Abteilung 101-t – „Bobby” Woll is itt szolgált tovább. 1943. november 9-én Rottenführerré léptették elő.
Miután több 80 páncélost, 107 páncéltörő löveget, és számos más tüzérségi eszközt semmisített meg, 1944 januárjában SS-Unterscharführerré léptették elő, és Lovagkereszttel tüntették ki. A tavasz folyamán Woll saját páncélost kapott: a 2. század 212. számú Tigrisének parancsnokává nevezték ki. „Bobby” – ahogy barátai nevezték – harckocsi-parancsnokként is kiválóan megállta a helyét. Wittmann, akit július elején a páncélos osztály (s.SS-Pz.Abt. 101) parancsnokává neveztek ki, számos alkalommal meginvitálta barátját, hogy „Tigrisének” irányzóposztját betöltve együtt harcoljanak. A normandiai összecsapás során Woll megsebesült a fején, és így szerencséjére nem volt szolgálatban akkor, amikor harckocsijukat augusztus 8-án kilőtték: parancsnoka és barátja, Michael Wittmann SS-Hauptsturmführer, valamint a személyzet nagy része életét vesztette.
Október 1-én Woll-t Oberscharführer rangra léptették elő, majd 26-án lábadozásra hazatért szüleihez Wemmetsweiler-be, és csak decemberben tért vissza egységéhez. Balthasar Woll a háborús évek alatt összesen 80, más források szerint több mint száz ellenséges páncélost lőtt ki.
Balthasar Woll 1945. április 1-jén esett amerikai hadifogságba, majd szabadulását követően műszerészként dolgozott. Az Oroszországban szerzett fejsebét azonban soha nem heverte ki teljesen. A „Leibstandarte” legkiválóbb irányzólövésze, 73 éves korában, 1996. március 18-án hunyt el Bielefeld-Sennestadban.